Komputer RC2014

przez | 15 maja 2020

Moja przygoda z komputerami RC2014 rozpoczęła się dość późno, gdy standard już wyewoluował do obecnie znanego stanu. Dzięki temu miałem wybór z pośród dostępnych elementów, by całość spełniała moje oczekiwania. Głównym założeniem był wybór pełnej szyny RC80 jako podstawy, która zapewnia przyszłe ewentualne rozszerzenia tego systemu. Kolejnym czynnikiem to był taki dobór modułów, które umożliwiły mi uruchomienie systemu operacyjnego CP/M, gdyż zabawy z BASIC na podstawowych zestawach z 32kB RAM nigdy mnie nie interesowały (co później nie wykluczyło posiadania również zgodnych modułów z serią Classic). Tak powstał poniżej zaprezentowany zestaw.

Składa się on z sześcio-slotowego backplane SC112, który zdominował u mnie wszystkie kolejne komputery RC2014 ze względu na swój rozwojowy potencjał, możliwość ustawienia kaskady przerwań oraz jego rozbudowy o kolejne sloty poprzez dołączenie dodatkowego backplane np. SC113. Tu warto przypomnieć, że zakłada on używanie zasilania tylko ze źródła 5V więc nie montuję w nich gniazd zasilających 5.5/2.1 by omyłkowo nie podłączyć do zestawu wyższego potencjału z typowego zasilacza wtyczkowego. Generalnie wszystkie oferowane backplane po macoszemu traktują ten temat, bo jeśli pojawia się jakiś stabilizator napięcia, to jest on liniowy, który uwielbia się grzać po podaniu 12V.
Kolejny element to moduł SC108 procesora Z80, pamięci RAM i ROM wraz z układem reset i zegarem systemowym (nie jest on u mnie zamontowany). Płytka ta posiada 128kB RAM, której w praktyce można używać jedynie połowę tej pojemności, bo przełączanie banków jest tu iluzoryczne. ROM o pojemności 32kB odłączony programowo co umożliwia uruchomienie systemu operacyjnego CP/M.
Ostatnim wymaganym elementem do uruchomienia podstawowej wersji oprogramowania jest moduł transmisji szeregowej SC104 z układem Z80 SIO/2 (Z84C42) który posłuży nam jako port konsoli.
System operacyjny CP/M wymaga posiadania pamięci masowej, tu w tej roli został użyty moduł Compact Flash Storage.
Pozostałe widoczne na zdjęciu karty to SC102 Z80 CTC i SC103 Z80 PIO. Nie grają tu żadnej kluczowej roli i obecność ich jest obligatoryjna.