MP/M (Multi-Programming Monitor Control Program) to mniej znane i popularne rozwinięcie jednowątkowego przeznaczanego dla jednego użytkownika systemu CP/M wyprodukowanego przez Digital Research. Ten system był dość mocno zaawansowany jak na swoją epokę i posiadał cechy które znamy ze współczesnych systemów operacyjnych. Zawierał wielozadaniowe jądro z harmonogramem priorytetów zadań, ochronę pamięci, współbieżny dostęp do urządzeń I/O, usługi buforowania i kolejkowania. Umożliwiał on wielu użytkownikom (do 16) poprzez własne konsole na uruchamianie wielu programów i przełączanie się między nimi. Zawierał on zarządzanie pamięcią z przełączaniem banków, które umożliwiało wykorzystanie więcej niż 64 KB pamięci na procesorze 8080 lub Z80. Rozwiązanie to zostało również wprowadzone w CP/M 3. Zachęcam do zapoznania się z dostępną dokumentacją, która szczegółowo opisuje ten system operacyjny.
Dokumentacja systemu:MP/M II - Podręcznik użytkownika
MP/M II - Przewodnik programisty
MP/M II - Wdrożenie systemu
MP/M II - Informacje o wydaniu
Moje zainteresowanie tym systemem związane jest z potrzebą uruchomienia serwera sieci CP/Net wykorzystujące zaprezentowane wcześniej moduły sieciowe RC2014. Z racji tego, że będzie on pełnił rolę serwera oraz przewiduję tylko okazjonalne korzystanie z konsoli MP/M, pamięć dostępna dla użytkownika będzie oscylowała w granicach 40kB. Sprzętowo konfiguracja wygląda następująco: Backplane SC112, Moduł procesora Z180 – SC111, Moduł ROM-RAM 512kB – SC119, Moduł CF, Moduł zegara czasu rzeczywistego oraz oczywiście moduł sieciowy Arcnet dla RC2014.
Ten dobór elementów spełnia wymagania stawiane przez system operacyjny MP/M z minimalną ilością wykorzystanych elementów. Alternatywnie można zastosować Z180 SBC – SC126 z modułem pamięci masowej Compact Flash, ponieważ wydajność pamięci masowej ma kluczowe znaczenie, a tej nie zapewnia użyty tam moduł SD.
Pierwszym wymaganym elementem wdrożenia MP/M jest napisanie programu ładującego system operacyjny. W tym celu należy napisać LDRBIOS (który jest okrojonym BIOS systemu CP/M) i połączyć go z dostarczonym w dystrybucji programem MPMLDR.COM. Następnym krokiem jest dostosowanie do posiadanego sprzętu rozszerzonego BIOS systemu MP/M – XIOS, oraz wygenerowanie systemu narzędziem GENSYS. Wszystkie wymagane procedury zostały dokładnie opisane w podręczniku „MP/M II – Wdrożenie systemu”. Po pomyślnym wdrożeniu możemy cieszyć się ekranem startowym.