Budowa Z80-MBC2

przez | 16 kwietnia 2019

Budowę Z80-MBC2 należy rozpocząć od skompletowania potrzebnych podzespołów wymaganych do uruchomienia tego komputera i co najważniejsze płytki drukowanej. Lista elementów jest dostępna na stronie projektu. Z racji tego, że ten komputer jest prosty w budowie na jego złożenie i uruchomienie mogą pokusić się początkujący elektronicy. Tu drobna uwaga, ważne jest zachować zalecenia użycia niebieskiej diody LED D5 (User), zaś pozostałe radzę użyć o niewielkiej jasności, bo potrafią robić niezłą dyskotekę.

Płyta główna komputera Z80-MBC2

Montaż rozpoczynamy od elementów najniższych (rezystory, diody) i kończymy na najwyższych (złącza, kondensatory elektrolityczne). Po zakończonym montażu warto płytkę pozbawić pozostałości topnika i przejrzeć czy nie ma jakiś zwarć.
Po skończonym procesie montażu do płyty wkładamy tylko procesor ATMega32 w celu załadowania bootloadera zgodnego z Arduino. Do tego celu wymagany jest dostęp do programatora (USBasp lub np. Arduino Uno z wgranym ArduinoISP). W Z80-MBC2 użyty został bootloader MightyCore (osoby znające środowisko ArduinoIDE mogą zmodyfikować pliki źródłowe zwiększając bufor odczytu portu szeregowego – więcej na stronie projektu Z80-MBC2).
Po pomyślnym załadowaniu bootloadera do ATMega32, odłączamy programator i podłączamy konwerter USB-Serial. Teraz już poprzez środowisko ArduinoIDE wgrywamy firmware (IOS) do tak przygotowanego procesora i sprawdzamy na terminalu szeregowym czy proces wgrywania się powiódł.
Po tym przygotowawczym etapie, możemy obsadzić pozostałe układy scalone i moduł kart SD (karta zegara i układ MPC23017 są opcjonalne). Na kartę SD wgrywamy aktualną zawartość archiwum dostępnego na stronie projektu i możemy rozpocząć zabawę z własnoręcznie zbudowanym komputerem.


Jeden komentarz do „Budowa Z80-MBC2

Możliwość komentowania została wyłączona.