Z80-MBC2

przez | 29 marca 2019

Od dłuższego czasu obserwowałem projekty łączące mikrokontroler AVR z Z80 i ciągle odnosiłem wrażenie, że te dwa ekosystemy nie da się pogodzić ze sobą w rozsądny sposób. Dość ciekawie zapowiadał się projekt ZAViouR Board, lecz twórca zaprzestał rozwoju tego projektu. Przełom nastąpił dzięki uporowi włoskiego twórcy Just4Fun, który rozwinął swój projekt Z80-MBC do wersji 2. Obecna wersja Z80-MBC2 to sprawnie działający komputer Z80 z nadzorcą i emulowanym peryferiami w postaci ATmega 32.

Wymagane układy do uruchomienia tego komputera:

  • Z80 CPU w wersji CMOS (Z84C00) 8MHz
  • Atmega32(A)
  • Pamięć SRAM 128kB np. TC551001-70
  • 74HC00


Zaletą tego projektu jest to, że nie wymaga bogato wyposażonego warsztatu w narzędzia, które są wymagane do uruchomienia własnoręcznie budowanego komputera. Jedynie co musimy mieć, to dostęp do Arduino lub USBasp w celu wgrania bootstrap-a do procesora ATmega32. Dalsza budowa korzysta już z środowiska Arduino IDE i potrzebuje do szczęścia konwertera USB-RS232, który jest potrzebny w trakcie normalnego użytkowania tego produktu.
Z80-MBC2 nie używa specyficznych, coraz trudniej dostępnych układów peryferyjnych z rodziny Z80, z drugiej strony, wadą jednak jest brak złącza umożliwiającego podłączenie do szyny Z80 własnych rozszerzeń. Szkoda, komputer byłby bardziej elastyczny.
Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie powszechnie dostępnych i niedrogich modułów (SD, RTC), które każdy sympatyk elektroniki powinien mieć w szufladzie. Kolejny plus tego projektu, to wykorzystanie systemu plików na karcie SD w postaci FAT/FAT32 umożliwiający łatwą wymianę oprogramowania.
W dystrybucji oprogramowania znajdują się obrazy Basic i Forth, oraz systemy operacyjne: CP/M 2.2, QP/M 2.71 oraz CP/M 3.

W kolejnej części opiszę proces budowy tego komputer

Dodaj komentarz