Startujemy

przez | 5 marca 2017

Rozpoczynam działalność blogu z projektami urządzeń zbudowanych przy zastosowaniu procesorów i mikrokontrolerów. Początkowo skupię się na staruszku Z80, z biegiem czasu zacznie pojawić się coś o ’51, AVR i ARM Cortex, czyli o układach które są powszednie dostępne dla każdego. Dlaczego zaczynam od Z80 to wyjaśnią późniejsze wpisy, ale to niekwestionowany klasyk i każda późniejsza konstrukcja działa w identyczny sposób. Powrót do korzeni to jak pierwsza literka z elementarza, więc zaczynamy od litery A.

Przyjąłem tu zasadę rozwoju koncepcji, pomysłów które będą rozwijane, niektóre z mojego subiektywnego punktu widzenia jako mniej atrakcyjne ścieżki porzucane, rokujące nadzieje realizowane, ślad zostanie, być może stanie się inspiracją dla własnych konstrukcji. Brak sztywnych ram.

Do zabawy potrzebne będzie nam środowisko programistyczne, działający model na którym możemy nasze pomysły sprawdzić. Dla hobbistycznego zastosowania Z80 dość łatwo jest znaleźć całe potrzebne oprogramowanie, gotowe projekty i rozwinięte emulatory sprzętowe. Dość często jest to przekopywanie się po zapomnianych otchłaniach internetu, pożółkłych skanach dokumentacji pisanej na maszynie do pisania. Lata robią swoje, premierę ten procesor miał 40 lat temu (1976r).

Dodaj komentarz