System Z180

przez | 16 marca 2017

Projekt budowy prostego systemu umożliwiającego uruchomienie systemu CP/M opartego na rozwinięciu Z80 w postaci Z180. Układ zawiera w swej strukturze zarządcę pamięci (MMU) potrafiący obsługiwać do 1MB przestrzeni pamięci, dwa układy DMA, dwa asynchroniczne i jeden synchroniczny układ szeregowy, timer. Inspiracją do budowy tego systemu był projekt zbudowany przez Grant Searle komputera pracującego pod systemem CP/M.
Jest to podstawowy system umożliwiający uruchomienie uruchomienie systemu CP/M w wersji 2.2 i komunikację poprzez konsolę szeregową. Postanowiłem rozwinąć tą koncepcję która będzie podobnie prosta, bez zwiększania ilości zastosowanych układów i dająca możliwość uruchomienia bardziej wymagających systemów operacyjnych jak CP/M 3, MP/M. Wybór Z180 był jedyną drogą ze względu na peryferia w nim zawarte. Poniżej koncepcyjny projekt takiego systemu.
Przedstawiony gotowy model posiada klasyczny układ RESET, oraz nie zawiera jeszcze konwertera MAX232 oraz bufora HC245, który w moim przypadku okazał się konieczny, ze względu na pojawiające się przekłamania transmisji związane z niedopasowaniem poziomów logicznych posiadanej karty CF. Zakładam, że taka sytuacja może się pojawiać, więc należy go stosować.